Archiv zpráv

Místo, kde žijeme - Zběšice

27. června 2017 se vydaly děti ze druhé třídy poznat další obec z bernartického okolí  - Zběšice.  Protože podél silnice zrály lesní jahody, cesta rychle utekla a zanedlouho si mohly prohlédnout telátka v místním kravínu. Následovala návštěva u spolužačky Leontýnky Mikotové, kde si pohladily králíky a ochutnaly domácí lusky. Při zaslouženém odpočinku na dětském hřišti děti popřály Láďovi k svátku a vyřádily se na houpačkách a kolotoči. Kromě toho si prohlédly starou kovárnu a pamětní desku na hasičské zbrojnici. A pak už  se unaveny  vydaly na cestu do školy. 

Foto zde. Místo, kde žiji - Jestřebice

První třída navštívila nedaleké Jestřebice v rámci projektu Místo, kde žiji. Paní Vachulková – maminka našeho spolužáka Mirečka – nám při poznávání obce připravila šipkovanou s úkoly na pěti stanovištích a hledání pokladu. Děti zaujala zemědělská farma, kterou nás ochotně provedla paní Kofroňová. Cestou k rozhledně, ze které byl krásný výhled do okolí, nás zvědavě okukoval koník a malá kůzlata. V Jestřebicích, kde žije náš spolužák Mireček, se nám líbilo. A už teď se těšíme na další místa, kde žijí naši spolužáci.Selibov

V pátek 23.6. se vydala 1. a 2. třída na školní výlet. Nejprve jsme navštívili Protivínské muzeum. V jedné jeho části jsme nahlédli do světa zvířat z různých částí zeměkoule a v druhé jsme se seznámili s místní historii. Pokračovali jsme do Selibova, kde na nás v Pohádkové kovárně  uvítali vodník a Červená Karkulka. Kromě barvení sádrových zvířátek v dílně jsme prošli bludiště a cestou k víle plnili vodníkovy úkoly.V kovárně jsme se přeměnili v rytíře, krále, víly a princezny. Na závěr jsme si opekli vuřtíky. Před odjezdem nás čekalo ještě jedno překvapení – hledání pokladu.

Ze Selibova jsme odjížděli velice spokojeni. Počasí se vydařilo a zůstalo nám plno krásných zážitků.


Foto zde.

Místo, kde žiji

Dne 27.6. navštívila devátá třída historický klenot na zlatonosné řece Otavě, město založené králem Václavem I. - Písek. Výlet jsme začali na Budějovické ulici, kde jsme vystoupili. Z Budějovické jsme se přesunuli do příjemného prostředí u nové fontány, kde jsme se pokochali výhledem na monumentální stavbu bývalého hotelu Dvořáček s 11 malbami z dějin Písku na motivy dle Mikoláše Alše a kde jsme si řekli něco málo k historii města. Další zastávkou byla gotická stavba Děkanského kostela Narození Panny Marie a 72 m vysoká Písecká věž, kam jsme vylezli a odkud byl nádherný výhled na celé město a okolí. Poté naše výprava směřovala k místu, kde stávala Putimská brána, známá ze studentské písničky, a k hradebnímu příkopu. Cestou dále podél městských hradeb jsme navštívili nejen bývalý starý mlýn, ze kterého byla vybudována funkční vodní elektrárna a muzeum osvětlení a vodních motorů, ale i nejvýznamnější píseckou památku Kamenný most, který je nejstarším dochovaným mostním dílem na území České republiky. A protože památek a historie bylo již dost, udělali jsme si čas i na dobrý oběd a zábavu a navštívili Laser arenu, kde jsme si zahráli 2 - 3 hry.

Výlet se nám moc líbil.


Foto zde.

A. Masnerová a žáci T. Graus, O. Pošta

Místo, kde žijeme

Stalo se již tradicí, že na konci školního roku navštěvujeme místa, kde žijeme. Sedmá třída 22.6. navštívila město Písek, které většina zná pouze díky nákupním centrům. Ten den ale děti město poznávaly jinak. Prohlídku zahájily na náměstí u kostela Narození Panny Marie. Tady se dozvěděly trochu o historii města, prohlédly si odkryté archeologické nálezy a poslechly si zajímavosti o věži kostela. Pak pokračovaly v exkurzi, při které hledaly domovní znamení, panenky u Putimské brány, prohlédly si hradební opevnění, Kamenný most, pískové sochy na nábřeží, renesanční a barokní domy na náměstí, nakonec zavítaly do Prácheňského muzea. Tady je čekalo mnoho zajímavých informací.Poznaly, jak se zdobily kroje pomocí rybích šupinek, zazpívaly a zahrály si s dudačkou, naučily se tančit lidový tanec, vyzdobily a hlavně snědly vlastní hnětýnku. A aby jim lépe chutnalo, zahrál jim k tomu i orchestrion. A jaká by to byla exkurze, kdyby nenásledoval rozchod spojený s nakupováním?

A kam se podíváme příště? Uvidíme. Krásných míst je hodně.Mgr. I. Vlková, Mgr. M. Jiroušková, žáci 7. třídy


 5. třída

    Ve čtvrtek 22.6. podnikla 5. třída cyklovýlet v rámci projektu „Místo, kde žiji.“ Letos jsme vybrali trasu Bernartice – Rozárka – Borovany -Nepomuk – Rakov – Bojenice – Bernartice. Celkem jsme ujeli přes 15 km. První zastávka byla u Rozárky, měli jsme možnost prohlédnout si ji zevnitř díky laskavosti paní Burdové a někteří zde byli vůbec poprvé. Seznámili jsme se s místní pověstí, omyli si oči v léčivé studánce a odjeli do Borovan. Tam nás už čekalo občerstvení /děkujeme paní Skalákové/, navštívili místní školu –muzeum. Přečetli jsme si zde několik místních pověstí a vydali se do Nepomuku na daňky. Pak už nás čekala jen zpáteční cesta krásnou krajinou.
Výlet jsme si užili a velký dík patří dvěma maminkám – paní Skalákové a paní Krzákové za pomoc a doprovod na naší cestě.


Eva Musilová

Dva tovaryši v podání dramatického kroužku

Již potřetí si děti z dramatického kroužku daly ke dni dětí krásný dárek. Zahrály si totiž pohádku ,,Dva tovaryši” v bernartické sokolovně. V této české klasice jste mohli vidět celkem 12 herců. Hrají zde herci ostřílení, ale svoje herecké umění si zkusilo také pár nových tváří. Premiéra se uskutečnila 2. června a opona se rozevřela přesně v 18 hodin. Představení mělo velký úspěch, diváků rok od roku přibývá a žáci byli odměněni potleskem, který nebral konce.
Tímto bych ráda poděkovala všem hostům za hojnou účast, protože pro plné hlediště se hraje s radostí. Děkuji též rodičům za skvělý přístup a krásné kostýmy. A na závěr bych ráda vyzdvihla herecký výkon všech žáků, kteří se do rolí vžili naprosto suverénně, přesvědčivě a s humorem.


A. Masnerová

Foto zde.


Borovany - Buřtování

    Ke dni dětí jsme se vydali s dětmi na výlet kolem Rozárky do Borovan. Měli jsme cestou několik cílů. Opláchnout se u Rozárky, pěkně se projít, v Borovanech navštívit muzeum řemesla a hlavně opéct nějaký ten buřt. Marek Jírovec obohatil gastronomický zážitek lívanci pečenými na ohni na vlastnoručně vyrobené pánvičce. Bohužel bez moderního teflonu se mu připalovaly, ale naštěstí ho zachránila kamarádka, která obětovala na oltář gastronomie svou pánev s teflonem. Simča Charyparová potom přinesla každému nanuk na ochlazení před cestou do školy, za což jí všichni děkujeme.
    Buřtování bylo výborné.


Foto zde.


5. červen byl den výletu 3. třídy

    S taškami tvrdého pečiva a s piškoty jsme se vydali do Záchranné stanice pro zvířata do Makova. Seznámili jsme se zde s odchytem ptáků a jejich kroužkováním. Pak jsme posvačili na ohni opečené buřtíky a šli jsme na prohlídku stanice. Nejvíce se nám líbil vydrýsek Mates, čápi se svými pěti mláďaty i dovádějící veverky. Každý z nás si zblízka prohlédl sovu Adélku, kterou jsme drželi na ruce.

    Na závěr jsme zastavili v Písku, prohlédli jsme si sochy z písku, samozřejmě zašli na zmrzlinu a koupili jsme si něco na památku.


Foto zde.


Výlet 4. a 5. třídy

V úterý 30. 5. vyjely 4. a 5. třida na školní výlet. Měli jsme namířeno na Lipno na stezku v korunách stromů. Velkou neznámou, kterou jsme měli v plánu navštívit také, bylo nově otevřené Království lesa. Cesta byla náročná – spousta čekání při opravách silnic. Zbytek výletu však neměl chybu. Zážitků a dojmů bylo tolik, že jsme je vstřebávali po celý zbytek dne.


Foto zde.

E. Musilová


Děti zahrají pohádku Dva tovaryši

Dramatický kroužek při ZŠ a MŠ Bernartice nacvičil pohádku Dva tovaryši. Premiéra se uskuteční v pátek 2. června, opona se rozevře v 18:00 v bernartické sokolovně. Termín není náhodný, děti si ho vybraly schválně, má to být dárek ke dni dětí pro ně a také pro jejich rodiče. Zároveň představení je shrnutí celoroční činnosti kroužku. Čeká na Vás malovaná scéna, barevné kostýmy a úsměvné ztvárnění pohádky.
Jsou to sice ,,malí herci”, ale mají velké nadšení. Přijďte je podpořit a odměnit za jejich výkon potleskem.Těšíme se na Vás.

Poznávací zájezd do Anglie

Posíláme moc pozdravů z Anglie. Zdravíme mamky, taťky, babičky, dědy, sourozence, učitelský sbor a kamarády.

Pozvánka na schůzku rodičů prvňáčků

Dne 30. května 2017 se v učebně 2. třídy od 16:00 hodin koná schůzka rodičů budoucích prvňáčků, na které se dozvíte vše potřebné k nástupu vašich dětí do 1. třídy.


Eurorebus

Do letošního krajského kola zeměpisné soutěže Eurorebus se podařilo proniknout pouze žákům 6. třídy. Nováčky soutěže zastupovali Aneta Ernstová, Lukáš Pečenka a Aleš Brož. Z třiceti pěti převážně gymnaziálních tříd obsadili 31. místo. V jedné z doprovodných soutěží zvítězila Aneta Ernstová poukaz do Aquapalace a tak nejedeme s prázdnou.


Milevsko

Dne 28. dubna jsme v rámci projektu, Místo, kde žiji, navštívili Milevsko.
Program byl naplněn, až byl přeplněn a málem nám ujel autobus. Ve svém prvotním plánu kloubil intelektové poznání, reálné prožitky, svižnou procházku, zdolávání překážek, aktivní tvorbu.
 Tematicky jsme do projektového dne zařadili oblast českého jazyka, přírodopisu, zeměpisu, dějepisu a také tělesné výchovy.
Nejprve jsme navštívili knihovnu, kde nám paní knihovnice Bc. Eva Rejlková představila knihy pro young adult (alespoň někde jsme dospělí). Aktivně jsme pracovali s knihou Rádce ze sféry fantasy literatury od Lois Lowryové.
Co všechno nás na naší cestě čekalo: kopec Hůrka – bývalé popraviště (upalování), socha akademického malíře Karla Stehlíka, shlížející na město Milevsko, klášterní bazilika Navštívení panny Marie, latinská škola, muzeum a výstava brouků a motýlů (znáte motýla vietnam?), jsme archeology – najít střepy a složit je v celek, nic složitého, márnice, hřbitov, kostel Sv. Jiljí (14. století), spousta budov, které jsme potkávali při úprku na autobus (Kája se z budovy gymnázia nedívala, škoda, chtěli jsme ji zamávat).(Budovy jsou součástí fotodokumentace).
Autobusové stání č.20, autobus přijíždí, žáci mávají a vracejí se do svých domovů.
Plány na příště, dost bylo kultury, příště máme v plánu ryze konzumní záležitosti – nákupy a dobré jídlo (rozuměj obchody a restaurace). Škoda, že tu není Mekáč!!!
Ale nezapomeňte: Plány se plánují a učitel jedná a má na paměti váš rozvoj.


Foto zde.
Hana Váchová a 8. třída.

Rozhodnutí o přijetí

Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání


Zápis do 1. třídy

Dne 7. 4. 2017 se konal na naší škole zápis do 1. třídy. Všech 25 dětí, které se k zápisu dostavily, přivítaly školní berušky Natálka Lavičková a Adélka Schorníková. Společně s dětmi prošly připravenou trasu, která je zavedla až k paní učitelce Daně Růžičkové a Heleně Dostálové. Ty si s dětmi ve třídě popovídaly, společně plnily zadané úkoly, nakreslily obrázek a pak už se se spoustou dárečků vracely ke svým rodičům.
Ve školním roce 2017/18 přivítáme ve škole 18 prvňáčků. Rodiče ostatních dětí požádali o odklad školní docházky.


Foto zde.

Zajíčkův den

Svátky jara a konec zimy se různou formou slavily již v pohanských dobách. Křesťanské Velikonoce, i se svými zvyky, se v našich oblastech dodržují dodnes. Zalíbila se nám tradice se štědrým Zajíčkem, který schovává malovaná i čokoládová vajíčka v trávě a naděluje dětem malé dárečky a pamlsky. V úterý před Velikonocemi jsme se pokusili, v projektu Zajíčkův den, tento milý symbol jara přivést i k nám do první třídy.
Četli jsme, počítali, řešili křížovky a kvízy, hádanky, poznávali pohádky, vytvářeli obrázky…
Každý žák měl kartu svého zajíčka, na kterou se zapisovaly body. Za splnění úkolu děti dostaly drobnou sladkou odměnu. Svůj dáreček a vajíčko si museli prvňáčci najít v trávě na hřišti u školy. Poslední vyučovací hodinu Zajíček obdaroval žáky hezkou pohádkou a čokoládkou. Myslím si, že si děti hodného Zajíčka oblíbily a třeba se s ním ještě o Velikonocích setkají.

Mgr. Jaroslava Zdvihalová

Matematický klokan

17.3.2017 se žáci naší školy zúčastnili matematické soutěže KLOKAN.Soutěžilo se ve 4 kategoriích.

Matematický klokan


Sedmihlásek 2017

23. března se opět rozezněly učebnou hudební výchovy krásné hlásky malých zpěváčků, z nichž každý zazpíval 2 písničky. Jako nejlepší zpěvačky vyhlásila porota Natálku Musilovou a Amálku Lavičkovou. Dále zpívaly: Roman Valenta, Pavel Novák, Jan Mudruňka, Martin Kuboušek, Nikola Jirsová, Leontýna Mikotová, Karolína Dubová a Táňa Matušková.


Foto zde.

Zápis do 1. třídy


Plavecký výcvik

Děti ze druhé a třetí třídy se také letos zúčastnily plaveckého výcviku v bazénu v Písku. Během deseti lekcí plnily úkoly, ze kterých pak dostaly známky na „mokré vysvědčení“. Protože byly šikovné, dostaly většinou samé jedničky.


Beseda o alkoholu

Dne 13. 2. proběhla na naší škole beseda o nebezpečí vlivu návykových látek na zdraví dětí. Přednášející se zaměřila zejména na vliv alkoholu, který je nejdostupnější návykovou látkou a se kterou má podle celorepublikové statistiky zkušenost každý druhý žák základní školy.

Kniha - můj kamarád

    Pro žáky z první třídy se stává kniha novým kamarádem. Malá výstava beletrických knih ve třídě umožňuje, že si je děti mohou ve škole půjčovat a číst. Naše výborná čtenářka Pavlínka Synková využila příležitosti a jednu vystavenou knihu si půjčila na čtení. 
    V den projektu si žáci přinesli své vlastní knihy z domova, většinou dárky z Vánoc. Popovídali jsme si o různých knižních žánrech, o lidech, kteří knihy píší a ilustrují. Vysvětlili jsme si jaký význam a funkci mají knihovny. Navštívili jsme i obě naše školní čítárny, které se nám velice se líbily. 
    Po návratu do třídy každý žák představil knihu, kterou si přinesl. Ti šikovnější z ní přečetli i krátký úryvek. Děti si knihy vzájemně půjčovaly a prohlížely. Myslím si, že prvňáčkům knihy přirostou k srdci a opravdu se stanou jejich kamarády.
Mgr.Jaroslava Zdvihalová

Masopust v podání dramatického kroužku

    Únor je měsíc masopustů, zábav a veselic. A i my, žáci navštěvující dramatický kroužek, jsme se rozhodli, že se řádné poveselíme a potěšíme ostatní. A tak jsme se jednoho čtvrtečního odpoledne skoro nepoznali. Sešli jsme se řádně namaskováni, abychom společně vystoupili ve vestibulu Domova s pečovatelskou službou Bernartice. Průběh vystoupení zpestřilo vyprávění o průběhu tradičních masopustů, maskách, zvycích, pranostikách, které se k němu váží a na závěr nesmělo chybět pásmo básniček a říkadel. Masopust jsme si pěkně užili a již nyní už mnozí z nás přemýšlí jakou masku zvolí příští rok.


Foto zde.


Bubnování

Ve středu 15. února 2017 navštívili naši školu bubeníci z rytmické skupiny Tokhi muzic, aby uvedli naše  žáky ve dvou hodinových blocích do tajů bubnování nejen rytmického, ale i melodického, a to pomocí dosud ne příliš známé a používané hudební pomůcky „boomwhackers“. Akce měla úspěch a děti si při ní užily mnoho zábavy a zjistily, že bubnování není jenom zábava, jak to na první pohled vypadá, ale že jde kolikrát o bolestivou záležitost, při které dostávají zabrat prsty i celé ruce.


Foto zde.


Okresní kolo zeměpisné olympiády

Každým rokem vymýšlí na univerzitách nová a zajímavá témata, která zcela ověří především zeměpisné myšlení a praktické dovednosti s atlasem. Šestou třídu reprezentoval Lukáš Pečenka, který obsadil 8. místo. O obtížnosti se přesvědčila i Barbora Jansová jenž se musela spokojit s jedenáctou pozicí. Největší naděje Anna Štofflová si nevedla vůbec špatně. Ve sloučené kategorii C( kde většina soupeřů byla z devátého ročníku)obsadila 8. místo. Se 60,5% se stala naší jedinou úspěšnou řešitelkou. Na postup jí přitom stačilo 67,5%, což se rovná znalostem devátého ročníku, které zatím nabýt nemohla.


Zápisky z lyžařského kurzu

    Těšili jsme se a dočkali jsme se. V neděli 15. ledna jsme my, žáci ZŠ Bernartice se svými pedagogy, odjeli na lyžařský kurz na Lipně. V prosinci jsme se tak trochu obávali, aby byl sníh. A protože nás má osud rád, sněhu bylo dost, a byl také v patřičné kvalitě - doslova luxusní prašan. A také mráz se činil, pokud je v nebeském hospodářství nějaká spravedlnost, za svůj nadstandardní výkon by si zasloužil tučné prémie. A my jsme se učili lyžovat. Někteří stáli na lyžích poprvé v životě, a tak bylo uměním i se správně obléci bez asistence maminky, obout do přezkáčů – fuška, nazout do lyží, nezapomenout permanentku na pokoji, vzít si obě hůlky a také helmu a pod ní kuklu, obě rukavice nasoukat na ruce a nic z toho nepoztrácet, a pak už mohlo začít to pravé dobrodružství. A začátky nejsou lehké ani pro lyžaře začátečníky, ani pro lyžařské instruktory. Ale kde je vůle, tam jde všechno. A tak jsme již v pondělí všichni jezdili na vleku, padali jsme každý den méně, lyžovali lépe, a navíc s opravdovým nadšením. Vývoj směřoval od zdolání Sjezdovky lišáka Foxe až po modročernou Střechu. Pobavili jsme se ve Snowparku, pilování carvingového oblouku jsme proložili třeba jízdou na boulích či zdoláváním skokánků. Třetí kritický únavový den jsme odpoledne strávili v bazénu. Večer jsme si ale jednohlasně odhlasovali noční lyžování, a to zrovna mrzlo, jen praštělo.  O to víc jsme se snažili a zvýšenou aktivitou jsme úspěšně bojovali proti mrazu. Měli jsme vydatné pomocníky – smích a dobrou náladu, a s tou jde všechno lépe.

    Instruktor z lyžařské školy nám postavil závěrečný slalom, takže i na měření sil došlo. Nejrychlejší byl Marek, ale svůj osobní závod vyhrál vlastně každý, kdo tam byl s námi.

    Tak za rok se zase těšíme. Akorát ta škola hned v pondělí, to není dobrý nápad! A také se nám stýská po poledním klidu, takové poleženíčko po dobrém obědě je sice obyčejný, ale suprový zážitek!Lyžařské závody 2017


Zaznamenala Mgr. Hana Váchová

Foto zde.


Lyžařský výcvik

Skupina lyžařů posílá krásné pozdravy z Lipna maminkám, tatínkům, babičkám, dědečkům i hodným sourozencům. Sněhové podmínky skvělé, ba přímo luxusní, mráz také pěkný, ale to nám nevadí, protože aktivně lyžujeme - úplně všichni.

Foto zde.

E.ON truck

Zase po roce k nám přijel zvláštní kamion E.on truck. Environmentálního programu se tentokrát zúčastnili žáci 6. a 7. třídy. V programu se dozvěděli spoustu zajímavých informacích o zdrojích energie a o našich „energožroutech“ (spotřebičích). Domu si pak odnesli mnoho zajímavých typů jak šetřit energií a tím pádem i peníze a přírodu. Za svou snahu a aktivitu si všichni zúčastnění odnesli domu v batůžku další dárky, které pro ně připravily lektorky projektu Malá energetická akademie. V tomto projektu pak mohou naši školáci pokračovat dále a vyhrát další zajímavé ceny.


Foto zde.


Workshop Střední školy spojů a informatiky

5. 1. přijeli učitelé ze Střední školy spojů a informatiky, aby žákům ukázali workshop technických soutěží a zážitků. Učitelé měli připraveno mnoho zajímavých pokusů. Žáci si vyzkoušeli svůj sluch, vyzkoušeli si, jak lze moderně použít stará dobrá morseovka, že mobilem se dá na dálku ovládat světlo vyrobené žáky střední školy a vyzkoušeli si, jak těžké je udržovat vzdálenost pomocí ultrazvukového čidla. Workshop byl moc hezký a těšíme se na další budoucí spolupráci.


Foto zde.


Suchý led

21. prosince připravil fyzikář pro děti ledovou show se suchým ledem. Ukázal dětem vznášející se bubliny, vytvořil mlhu jako vodník Kebule, uvařil dýmající nápoj a nechyběl ani malinký výbuch balónků. Pro malé děti vypadal pan učitel jako kouzelník zahalený v mlze, ale ty starší věděly, nebo zjistily, že se jedná pouze o fyziku, která je všude kolem nás.
Foto zde.

Vánoční koncert Bernartice 23. 12. 2016

Tradiční vánoční koncerty žáků a absolventů bernartické školy proběhly ve Slabčicích 17. 12. a v Bernarticích, oproti původně plánovanému datu 18. 12., z důvodu nemoci až těsně v předvánočním čase 23. 12. 2016. Snad se tímto letošním vystoupením podařilo umocnit sváteční atmosféru. Přejeme všem do nastávajícího roku pevné zdraví a spokojenost.


Foto zde.

SOŠ a SOU Písek

Ve středu 7. prosince se devátá třída vydala do nedalekého Písku, aby navštívila SOŠ a SOU. Dívky navštívily učně cukrářských a kuchařských oborů a chlapci si prohlédli truhlářské dílny a vyzkoušeli si také obsluhu CNC stroje. Na závěr exkurze jsme se šli podívat do dílen automechaniků a autotroniků.
Tímto bych chtěla poděkovat všem kolegům praktického výcviku, kteří nás srdečně přivítali, ochotně provedli a skvěle se o nás starali .

Mgr. A. Masnerová

Návod na registraci do nové elektronické žákovské knížky

Návod k registraci


Mikulášská nadílka    Jako každoročně, tak i letos všechny děti na prvním i druhém stupni a i v mateřské školce netrpělivě očekávaly ve svých třídách návštěvu Mikuláše, čertovských pekelníků a andílků z deváté třídy. A skutečně - úderem osmé hodiny dopolední se svatý Mikuláš v doprovodu nádherných andělů a nezbytných čertů přišel do bernartické školy podívat. Největší hrdinové najednou zkrotli, pak jim narostla ramena, ale myslím si, že procházku svědomím si dal každý. Nakonec děti zazpívaly, zarecitovaly básničky, přislíbily, že se polepší, dostaly sladkou nadílku a všem bylo hezky. Paní učitelky osušily několik slziček, které leknutím ukáply na zem a zklamaní čerti se stáhli s nevrlým brbláním do pekla...Foto zde.
Za rok na shledanou!


Bobřík informatiky

Již třetím rokem na naší škole probíhá celorepubliková soutěž Bobřík informatiky.  

V letošním roce bobříka ulovili:

5. třída

 • Tomáš Trávníček
 • Natálie Lavičková
 • David Pavlíšák
6. třída
 • Nikola Hálková
7. třída
 • Monika Malá
9. třída
 • Vanesa Caltová
 • Barbora Trávníčková
 • Nicola Březinová

Všem zúčastněným děkujeme a lovcům bobříka gratulujeme. Úspěšný lov i v dalších letech.Z babiččiny kuchyně

    S velkým zájmem se setkala výstava Z babiččiny kuchyně, kterou uspořádala 12. 11. v prostorách jídelny bernartická základní škola tradičně jako doprovodnou akci k posvícenskému Martinskému jarmarku. Návštěvníci se mohli potěšit pohledem na užitkové i ozdobné předměty, které byly v minulosti součástí interiéru domovů našich babiček a prababiček. Mnozí ze starších si přímo při ochutnávce zavzpomínali na jídla svého dětství, jako byly například vystavený jáhelník, šlejšky či křížaly. Místní pekárna poskytla jako sponzorský dar výborné posvícenské koláčky, které také zanedlouho  zmizely z talířů.  Mnozí litovali, že je výstava jen jednorázová a vinou chybějících vhodných prostor může trval jen pouhých pár hodin. Ochotní návštěvníci také nabízeli k zapůjčení  své exponáty pro případnou příští výstavu. Děkujeme všem, kteří se na letošní akci jakýmkoli způsobem podíleli. 


Foto zde.


Vzdělání a řemeslo

I v letošním roce žáci devátého a osmého ročníku navštívili prezentaci SŠ a SOU v Českých Budějovicích pod názvem „Vzdělání a řemeslo“, která jim má pomoci při rozhodování o jejich budoucí nové škole. Již tradičně mohli žáci na výstavě vidět ukázky řemeslné dovednosti, zajímavou módní přehlídku, ochutnat připravené občerstvení nebo jen posbírat informace o přijímacích zkouškách. Ty letošní budou jednotné z matematiky a českého jazyka.
Přejeme všem šťastnou volbu a hodně úspěchů při skládání zkoušek.

Foto zde.
Mgr. I. Vlková, Mgr. A. Masnerová

Ředitelské volno

    Dne 18. 11. 2016 je vyhlášeno souladu s §24 odstavec 2 zákona 561/2004 Sb.  ředitelské volno.

Fyzika hrou

Ve středu 12.10 2016 jsme s panem učitelem vyrazili do Písku na výstavu Fyzika hrou.
Po příjezdu do Písku pan učitel zapnul navigaci, kterou měl v mobilu, a šli jsme do Prácheňského muzea na výstavu.
V muzeu jsme se dozvěděli něco o magnetismu a jak se vytváří elektřina, bylo to zajímavé. Když se paní průvodkyně ptala na otázky a my nevěděli správnou odpověď, tak nám pan učitel pomohl. Když jsme v muzeum skončili, tak jsme si zabalili věci a šli jsme na kebab, ti, co nechtěli kebab, tak si něco koupili v McDonaldu.
Nakonec to bylo fajn, určitě jsme se něco dozvěděli, pěkně jsme se najedli a všichni jsme byli spokojeni.


Král Šimon


Jak si správně čistit zuby

To vysvětlily dětem z 1. až 5. třídy dvě studentky z plzeňské lékařské fakulty. Děti se naučily správně držet kartáček, správnou techniku čistění a další zásady péče o zuby. Na závěr si zkontrolovaly, jak moc je účinné jejich čištění, když jim studentky natřely zoubky speciální tekutinou na odhalení zubního plaku.

Dopravní výchova v praxi

20. 9. se čtvrtá a pátá třída zúčastnily výuky na dopravním hřišti v Písku. Začátek cesty provázely sice potíže, ale vše se během dopoledne zvládlo.
Nejdříve obě třídy absolvovaly teoretickou část, kde si někteří žáci zopakovali dopravní značky a někteří zjistili, že budou muset své vědomosti značně doplnit. Náš školitel také dětem podrobně vysvětlil, jak ukazovat, do jakého jízdního pruhu se zařadit, kdo komu dává přednost a další pravidla.
Poté následovala praktická část, kterou už každá třída měla zvlášť. Děti jezdily na kolech, řešily všechny možné dopravní situace a někteří dělali i chodce /to když si pletli silnici se závodní dráhou/.
Nejvíce je však bavila jízda na trenažerech, kterými je písecké dopravní hřiště vybaveno, a kde se všechny děti vystřídaly. Jely na kole a na monitoru před sebou viděly nejen cestu, ale i své chyby. Připomínalo to tak počítačovou hru, které většina dnešních dětí propadla. Zvládli jsme i občerstvení v místní cukrárně a strávili tak pěkné podzimní dopoledne.


E. Musilova

Seznámení s Prahou

Ve čtvrtek 29. září se 39 žáků z 2. stupně a 4 paní učitelky zúčastnili exkurze, jejímž cílem bylo seznámit studenty a žáky s nejvýznamnějšími památkami našeho hlavního města a podrobněji pak s památkami Pražského hradu a významnými osobnostmi našich dějin, zejména s postavou sv. Václava, sv. Ludmily, Karla IV. a dalšími panovníky. Komentovanou prohlídku jsme začali u sochy sv. Václava na Václavském náměstí, kde se nacházelo centrum Nového Města, které roku 1348 založil panovník Karel IV., dále jsme si ukázali budovu Národního muzea a prošli kus Václavského náměstí. Z Václaváku jsme se přesunuli metrem a tramvají na Pražský hrad, kde jsme obdivovali jeho romantická zákoutí a nejcennější památky (Letohrádkek královny Anny, Katedrálu, Vladislavský sál, Baziliku svatého Jiří, Zlatou uličku). Další zastávkou byla Valdštejnská zahrada na Malé Straně, která je pro veřejnost volně přístupná a ve které jsme si prohlédli umělé krápníky, rybníček s rybami, pávy a především budovu Senátu ČR. Po prohlídce zahrady jsme sestoupili na Malostranské náměstí, udělali si pauzu v Mc. Donald´s, přešli přes Karlův most a navštívili Staroměstské náměstí, kde jsme měli možnost prohlédnout si radnici včetně orloje. Zde byl náš (pro někoho ,,vyčerpávající”) program ukončen. Navečer jsme dorazili šťastně a plní zážitků zpátky do Bernartic, kde na děti již netrpělivě čekali rodiče. Celá exkurze se vydařila, počasí nám přálo a již teď se těšíme na další...


Foto zde.


Cestovatelská beseda o jihovýchodní Asii

Dne 4. října se uskutečnila cestovatelská beseda o jihovýchodní Asii pro žáky 5. - 9. ročníku základní školy. Žáci si poslechli vyprávění o posledním ráji na zemi – Kambodže. A také o národní hrdosti a buddhistické víře lidí žijících v Thajsku. Kdo pozorně poslouchal, už ví, co je to reinkarnace, jak přežít v pralese, co vzácného žije v Mekongu, co je to Anghor-Wat, jak je to s mostem přes řeku Kwai, a třeba také, co všechno se dá jíst. Vyprávění bylo doprovázeno fotografickou prezentací.


Foto zde.
Hana Váchová

Anglický večer aneb 8. třída opět spí ve škole

    S sebou jsme si přinesli: dobrou náladu, karimatku, spacák, špekáček, pyžamo, schopnost poslechnout (vybraní jedinci), pokrývku hlavy, zdravý úsudek a patřičnou odvahu.
    Účast – více než 100 % (jak je to možné, ví ti, kdo se akce zúčastnili, ale prozradit můžeme, že azyl ve škole našlo jedno hodné zvíře, 1 přeběhlice, 1 žák vyššího a jeden žák nižšího ročníku (skoro vše má svou logiku).
    Lordi, hraběnky, vévodkyně i zástupci nižší šlechty se sešli v základním táboře a odsud pořádali výpravy do přírody za obživou, za dobrodružstvím a do vyšších pater za poznáním.
        Stezka odvahy nám odhalila nejodvážnější dívku. A je to Monika – je schopná vyrazit sama a dobrovolně o půlnoci do tmy, neječet, nenadávat, nesmlouvat a splnit úkol.
Tak ještě pohádka na dobrou noc – či snad na dobré ráno?
    A potom – nespíme, nespíme a nespíme …
    Logicky je třeba změnit název akce. A co se ještě stalo? Došlo dokonce na přemístění do izolace. Kdo byl tím hrdinou? To víme jenom my, a i když to víme, nikomu to nepovíme.
    Tak zase možná za rok, ale neslibuji to, musím načerpat sílu!


Foto zde.
(Vévodkyně Hana Zdislava z Milevska)
Jenom pro tuto událost

První školní den

    1. září je magické datum hlavně pro prvňáčky, kteří již nemohli dospat a velice se těšili do školy. 11 dívek a 7 chlapců přivítala paní ředitelka Ilona Hrychová a zástupci městyse starosta Pavel Souhrada, místostarosta Jaromír Fuka a člen zastupitelstva Zdeněk Čeněk. Společně dětem předali dárky a popřáli mnoho úspěchů. Navštívili též žáky deváté třídy, pro které bude tento školní rok na zdejší škole poslední.


Foto zde.


Plavecko-běžecký pohár

V rámci projektu Milevské sportovní léto se uskutečnil 4. ročník aquatlonového závodu.
Naše šestičlenná minivýprava nejela domu z prázdnou. Z prvním místem Nicol Skočilové se tak trochu počítalo. Vyhrála plaveckou část, ale do druhého běžeckého okruhu nebylo nic jisté. Pak se ukázal její vytrvalecký talent a vyhrála o parník, zatímco ostatní soupeřky v úmorném horku odpadly. Toho využila fantasticky běžící Nikola Hálková, která po nejhorším plavání předbíhala jednu soupeřku za druhou a nakonec z toho bylo úžasné třetí místo. Těsně pod stupni pak skončil její bratr Josef Hálek. Nečekané vítězství bral i Jaroslav Suchan, který tak tímto závodem završil úspěšný sportovní rok. Jarda stál u všech výrazných úspěších v tomto školním roce. Někde uprostřed startovního pole pak skončili žáci páté třídy Tomáš Trávníček a Nikola Samcová.Všichni pak v cíli dostali jako vzpomínku klíčenku a bidon s motivy závodu. Na doplnění ztracené energie tyčinku a dnes tolik potřebnou vodu.


Foto zde.


Republikové finále AŠSK v aquatlonu Trutnov

Na základě dobrých výsledků v ČP dostala Nicol Skočilová divokou kartu pro start na celorepublikové soutěži škol v aquatlonu.
Po náročné a dlouhé cestě následovalo plavání na 100 m. Nicol si zaplavala osobní rekord 1:19,66 a po prvním dnu byla čtvrtá. Druhý den se běžel závod na 1500 m. Čas 6:01 byl skvělý a 4. místo bylo naprosto zasloužené. Na víc tento rok nebylo. První tři děvčata byly zároveň medailistky z klasického MČR v aquatlonu.


Foto zde.


Krajské kolo OVOV

Z okresního kola postoupilo družstvo ve složení (Tereza Mužíková, Nikola Hálková, Aneta Ernstová, Martina Hašková, Jaroslav Suchan, Josef Hálek, Petr Chajdrna a Jan Founě) a tři jednotlivci (Berenika Malcátová, Natálie Lavičková a David Kalina).
Disciplíny vybrané pro krajské kolo (60m, 1000m, skok daleký, leh-sedy, míček, shyby) nám už dlouhodbě příliš nesedí a tak konečné 10. místo bereme všemi deseti. V jednotlivcích doslova urvala 3. místo Terka. Bodově blízko za stupni vítězů byl i Jaroslav Suchan a Jan Founě. Všichni bojovali, i když né vždy to šlo dle představ, ale takový je sport.
Mimo jiné jsme si mohli nechat podepsat Petra Piláta (ME ve freestyle motokrose), shlédnout vystoupení kouzelníka a již tradičně tancovat zumbu.
Stále však existuje šance postoupit na republikové finále do Brna z celoročních výkonů.
V roce 2017 máme dokonce 4 nositele diamantové odznaku (Mužíková, Malcátová, Ernstová a Hálková) a to se nám ještě nikdy nepovedlo. K tomu máme 3 zlaté, 10 stříbrných a 14 bronzových.
Podrobné výsledky zde.


Pohár rozhlasu

Tradiční atletická soutěž Pohár rozhlasu letos slaví 49. narozeniny. Jedná spíše o soutěž školních týmů, které mají specialisty na jednotlivé disciplíny. Na naší malé škole je vždy problém tým sestavit. Více nám vždy sedí atletický čtyřboj, který se bohužel letos nekoná. Neúplný tým mladších žákyň (Nicol Skočilová, Tereza Mužíková, Nikola Hálková, Aneta Ernstová a Aneta Schallenbergerová) obsadil 8. místo a děvčata brala závod spíše jako kvalitní trénink před krajským kolem OVOV. Pro nás velkým překvapením bylo 3. místo mladších žáků (Jaroslav Suchan, Josef Hálek, Šimon Sobotka, Jan Founě, Daniel Indruch, Marek Janda, Pavel Bartůněk a Marco Stach).
V jednotlivých disciplínách se nejlépe vedlo:

 • Jaroslav Suchan 3. místo na 1000 m
 • Pavel Bartůněk 3. místo ve skoku dalekém
 • Nicol Skočilová 4. místo v běhu na 600 m

Foto zde.

Festival zábavy a sportu

V úterý 2. května se 36 chlapců a dívek z 5. až 9. třídy zúčastnilo Fotbalového festivalu zábavy a sportu, který se konal v Příbrami jako podpůrný program Mistrovství Evropy žen do 17 let.

Každý účastník obdržel festivalovou kartu, která umožňovala pohyb po sportovištích, kde si žáci vyzkoušeli různé sporty a otestovali své dovednosti. Za návštěvu aktivit získávali do karet body, za které obdržel vedoucí skupiny pan učitel Háša pro školu pěkný motivační balíček – sportovní tašku obsahující dva fotbalové míče a sadu rozlišovacích dresů.

Velkým sportovním zážitkem byla návštěva fotbalového zápasu reprezentace Anglie a Irska, který s přehledem vyhrály mladé Angličanky 5:0. Fanoušci a fanynky vytvořili hráčkám skvělou atmosféru.

Veselá nálada vydržela „účastníkům zájezdu“ ještě po celou cestu domů.


Foto zde.


Okresní kolo OVOV v Písku

Na Základní škole Edvarda Beneše v Písku se 21. dubna konalo okresní kolo sportovního víceboje Odznak všestrannosti olympijských vítězů pro děti ročníku narození 2002 až 2007, o jehož vznik se zasadili dva úspěšní čeští desetibojaři Robert Změlík a Roman Šebrle. Síly zde změřili závodníci z devíti škol. Soutěžilo se v pěti disciplínách. Sportovci začali trojskokem snožmo z místa, pokračovali hodem medicinbalem, dále proběhlo skákání přes švihadlo, kliky a na konec byl zařazen dribling s basketbalovým míčem. Naši žáci a žákyně si vedli výborně. Tým ve složení Mužíková, Skočilová, Hálková, Ernstová, Chajdrna, Hálek, Suchan, Founě vybojoval senzační druhé místo, přivezl stříbrné medaile a také pohár. U dívek se vedlo nejlépe Nikole Hálkové (vyhrála svou kategorii), Tereze Mužíkové (2. místo), Anetě Ernstové (2. místo), Berenice Malcátové (2. místo), Natálii Lavičkové (3. místo), Adéle Kalinové (3. místo) a Nicole Březinové (4. místo). Z chlapců byli úspěšní Adam Suchan (2. místo), David Kalina (3. místo), Jan Founě (3. místo), Jaroslav Suchan (4. místo). Do krajského kola automaticky postupují všichni, kteří skončili na prvním a druhém místě. Všem zúčastněným patří obrovská pochvala a poděkování za vzornou reprezentaci školy.


Výsledky zde.

Foto zde.

Vesnická liga florbal

Po roční odmlce se nám opět povedlo ovládnout florbalový turnaj vesnické ligy. Kluci šesté a sedmé třídy tak potvrdili, že letos jim kolektivní sporty vycházejí.

TABULKA FLORBAL TURNAJ BERN ‎(1)‎.xlsSilový čtyřboj Milevsko

Totální triumfem pro nás skončila soutěž O nejsilnějšího žáka milevských škol. V jednotlivcích si domu vezeme pět cenných kovů ze šesti. Soutěž týmů jsme v obou kategoriích také ovládly. Velký dík všem zúčastněným žákům za vzornou reprezentaci.

mladší žáci: 
 1. Josef Hálek
 2. Jan Founě
další členové týmu- Šimon Sobotka, Šimon Gruber a Jindřich Patcelt

starší žáci:
 1. Martin Hošna (absolutní vítěz)
 2. Lukáš Skalák
 3. Marek Jírovec
 4. Petr Chajdrna
     9. Matěj Čejka


více ve výsledcích a fotogalerii http://ddmmilevsko.rajce.idnes.cz/Silak_2017/

Výsledková listina 25-Silák 2017.docxNaši žáci na okresním finále ve futsale na celkovém 2. místě

Dne 8. 2. se naše Základní škola v Bernarticích, stejně tak jako loni, zúčastnila Okresního Finále ZŠ v halové kopané v obloukové hale v Písku. Turnaje se zúčastnilo včetně nás, celkem 8 mužstev z celého okresu Písek. Turnaj se hrál ve dvou skupinách systémem každý s každým ve skupině a poté hrály týmy zápasy o celkové umístění. Hrálo se na 15 minut hrací doby.

První zápas jsme sehráli se základní školou se Sepekova. Naši kluci byli od začátku lepší. Lépe se pohybovali a byli lepší s balonem. Nakonec jsme zvítězili 6:0 kdy se o branky rozdělili rovným dílem Jindra Patcelt, Šimon Král a Jaroslav Suchan.

Druhý zápas nás čekal velmi těžký soupeř z Protivína. Kvality Protivína známe, protože proti nim pravidelně nastupujeme v okresních fotbalových soutěžích. Nakonec jsme jim měli i co vracet z loňského roku, kdy jsme prohráli o gól až v posledních vteřinách. Letos jsme ale byli fotbalovější a vyhráli jsme zaslouženě 8:2. Branky vstřelili J. Suchan 3, Š. Král 3, J. Hálek 1  a J. Patcelt 1.

Ve třetím a zároveň posledním zápase ve skupině jsme hráli proti ZŠ T. Šobra v Písku. V zápase nám šlo o celkové vítězství ve skupině. Soupeř nastoupil pouze s jedním střídajícím hráčem, kdežto u nás se ve skupině pravidelně střídali všichni nominovaní hráči. Opět dobře zachytal Ivan Mižigar a nedovolili jsme soupeři vstřelit ani gól a vyhráli zaslouženě 3:0. Branky vstřelili J. Founě, Š. Král a J. Suchan. Tímto vítězstvím jsme si vybojovali první místo ve skupině a postup do finále.

Ve finále nás čekal velmi těžký soupeř. Vítěz druhé skupiny ZŠ TGM v Písku. Soupeř se celý turnaj prezentoval pěkným fotbalem, pohybem bez míče a pěknými přihrávkami do volného prostoru. Všechno to byli hráči, kteří hrají soutěže minimálně o jednu soutěž výše, než hrají naši žáci. S tímto fotbalem nastoupili i proti nám, a je potřeba podotknout, že na ně jsme nemohli stačit.  Ke konci nám odešli i fyzické síly a prohráli jsme 1:13 a obsadili tak celkové krásné druhé místo. Všichni hráči bojovali podle svých sil a umění a druhé místo bylo zasloužené.

Turnaje se zúčastnili tito hráči: brankář Ivan Mižigar, Jaroslav Suchan, Marco Stach, Šimon Sobotka, Jan Founě, Jan Charvát, Šimon Král, Marek Janda, Jindřich Patcelt a Josef Hálek. Přehazovaná

Ve čtvrtek 8. prosince se naši žáci a žákyně vydali reprezentovat základní školu. Tento den se uskutečnil další ročník vesnické ligy. Turnaje v přehazované se zhostila Základní škola Záhoří. Proti sobě nastoupili dívky i chlapci osmých a devátých tříd. Zvítězili žáci z Chrášťan, na 2. místě se umístili žáci ze Záhoří a na 3. místě naši ve složení: Nicola Březinová, Barbora Trávníčková, Monika Sikorová, Simona Charyparová, Lukáš Skalák, Aleš Toman, David Bartůněk a Martin Hošna. Všem zúčastněným děkuji a děkuji také Zakladní škole Záhoří za skvělou přípravu celé sportovní akce.


Foto zde.

Vesnická liga - branný běh Chrášťany

Na 5 km dlouhé trati bylo 7 stanovišť. Při nesplnění úkolu dvojice dostávala trestné minuty.
úkoly na stanovištích:

 1. překážkové dráha
 2. kvíz na téma svatý Václav
 3. střelba ze vzduchovky
 4. spojování hasičských hadic
 5. na improvizovaných nosítkách (spojení rukama ve dvojici) přenést zraněného - proběhnout slalom mezi kloboučky
 6. hod Vortex raketkou na cíl
 7. zeměpisné stanoviště – přiřazování řek k příslušnému pomoří
Chaoticky značená trať v podstatě znehodnotila závod. Až na jeden tým všichni bloudili. Nejlépe se vedlo páru ze sedmé třídy (Jaroslav Suchan, Nicol Skočilová), kteří vyhráli svou kategorii a ze všech párů byli dokonce druzí. Šesťáci Nikola Hálková a Jan Founě doběhli druzí. Lukáš Skalák a Denisa Kratochvílová obsadili mezi osmáky čtvrtou pozici. Marek Jírovec s Adélou Sedláčkovou přiběhli do cíle jako první, minuli 5 stanovišť a tak se museli vrátit. Jejich trať tak měřila deset kilometrů. I tak jsme si slunečný den užili a nic na tom nemění, že jsme byli v pořadí škol až třetí.


Foto zde.

Okresní finále v přespolním běhu - Písek Hradiště 21. 9.

    Za poslední roky naše nejpočetnější výprava na přespolní běh. Dokázali jsme postavit týmy ve všech čtyřech kategorií.

 • Mladší žákyně- Nicol Skočilová, Nikola Hálková, Tereza Mužíková a Aneta Ernstová
 • Mladší žáci- Jaroslav Suchan, Jan Founě, Marek Janda a Šimon Sobotka
 • Starší žákyně- Vanesa Caltová, Denisa Kratochvílová, Karolína Hošnová a Nicola Březinová
 • Starší žáci- Marek Jírovec, Matěj Čejka, Josef Lohonka, Lukáš Skalák a Petr Chajdrna
    Hned v prvním závodě na 1 km zvítězila Nicol Skočilová, která systémem start cíl nedala nikomu šanci. Nicol je první dívkou naší školy, které se tento kousek povedl. Navíc Nikola Hálková skvělým finišem doběhla na čtvrtém místě. Tereza Mužíková a Aneta Ernstova si také nevedly špatně a v početném startovním poli se vtěsnaly do první desítky. V závodě na 1,5 km doběhl na krásném třetím místě Jaroslav Suchan. Se svým družstvem byl těsně pod stupni vítězů. Starší kategorie neměly ambice a jely si den do Písku především užít. Starší dívky byly čtvrté a chlapci šestí.

Foto zde.

Republikové finále OVOV (Brno 8. - 10. 9.)Na letošní RF OVOV se probojovali dva žáci naší školy Tereza Mužíková a Jan Founě. Do moravské metropole však odcestoval pouze Honzík. V jeho kategorii obsadil krásné 14. místo (z 27.). Nejlépe si vedl v hodu medicinbalem, kde ve své ročníků byl třetí nejlepší. Ve vyrovnané soutěži se o lepší výsledek připravil ve shybech.
Vítězové jsou však všichni kdo v Brně byli, protože jen ti se mohli seznámit s pravými olympioniky, vyzkoušet si atrakce, být svědky exhibice a dalšího doprovodného programu.


Foto zde.

Republikové finále OVOV