Mateřská škola

Foto zde.

Sportovní hry školek Milevsko 2024

Bernartická školka jako již tradičně přijala pozvání města Milevska na sportovní hry mateřských škol. S týmem 10 dětí jsme vyrazili 13.6. na hřiště 1. ZŠ Milevsko. Děti soutěžily v těchto disciplínách: hod míčkem na cíl, pětiskok– žabák, skákání v pytli, překážková dráha, štafetový běh. Děti byly moc šikovné, soutěžení si užily, pořadatel měl akci parádně zorganizovanou, včetně bohatého doprovodného programu. Ačkoliv se náš tým neprobojoval na pomyslnou bednu, přivezli jsme si spoustu krásných cen a zážitek. 

Foto zde.

Knihožrouti Milevsko červen

Červen, to je měsíc, kdy jde do finále projekt Městské knihovny Milevsko KNIHOŽROUTI. V úterý 11.6. jsme společně s paní lektorkou Jitkou Kortanovou rekapitulovali a loučili se. Došlo také na odměny. Jednu knihu dostala školka za účast na projektu a jednu knihu dostal nejvěrnější čtenář a největší plnitel výzev Dominik. Cílem tohoto projektu je zlákat děti ke čtení ve věku, kdy ještě ani nejsou skutečnými čtenáři. A to se - zdá se - povedlo.

Foto zde.

Divadlo ve školce

V červnu za námi do školky přijelo divadlo s klasickou, ale tentokrát maňáskovou pohádkou „O Červené Karkulce”. Jak to v pohádce bývá Karkulka i babička byly zachráněny a naše děti byly nejvíce nadšené, když si mohly maňásky samy vyzkoušet.

Foto zde.

Loučení s předškoláky...

...aneb od září jsme školáci. Za slunečného počasí se 6.6. 2024 na zahradě MŠ sešlo 24 dětí ze třídy Včeliček, aby předvedly, co si nacvičily. Účast z řad rodičů, prarodičů, sourozenců a kamarádů byla hojná. Děti měly připravený tanec s barevnými papíry, tanec s pompony, přednesly pásmo básniček a zazpívaly písničku společně s Culinkou, která plynule převzala vládu nad programem a zatančila a zazpívala si s dětmi na mnoho písniček. Součástí Culinčnina vystoupení byla kouřová a bublinková show. Na závěr Culinka děti pasovala svým duhovým deštníkem na školáky, paní učitelky dětem popřály mnoho zdaru do budoucna a děti obdržely dárečky a upomínková předměty. Všichni si odpoledne moc užili, i nějaká slzička ukápla. Všem budoucím školákům přejeme úspěšný vstup do nové životní etapy.

Foto zde.

Exkurze do planetária

Naše školka se 4.6. vydala na exkurzi do planetária v Českých Budějovicích. Po jízdě autobusem si děti daly svačinku v parku před budovou planetária, aby měly sílu na naučný program. V kinosále probíhal program pro mladší děti. Pásma filmů živě komentovala paní lektorka. Starší děti navštívily sál planetária a shlédly simulaci noční oblohy.  Děti se aktivně zapojily do vyhledávání nápadných objektů nočního nebe a dívaly se na umělou oblohu tak, jaká byla reálně v noci po naší exkurzi. Exkurze byla nádherná a děti byly nadšené!

Foto zde.

Dnes je dětí den

Protože je 1.6. mezinárodním dnem dětí, uspořádali jsme v naší školce v pondělí 3.6. šipkovanou. Úkoly na trasu umístili předškoláci. Děti z prvního a druhého oddělení úkoly svědomitě plnily. Po cestě také sbíraly klíčky. Na zahradě pak všichni hledali truhlu s pokladem. A našli. Děti umístily klíče do truhly a konečně se dopracovaly k pokladu. Na závěr nás potěšil svoji návštěvou Bernartík a děti si pochutnaly na nanuku.

červen v mš

3. 6. Den dětí

4. 6. Planetárium České Budějovice

6. 6. Loučení s předškoláky

11. 6. Projekt Knihožrouti

12. 6. divadlo o Červené Karkulce

13. 6. Sportovní hry v Milevsku

19. 6. Výlet do Týna na Vltavou

Foto zde.

Výchovný koncert ZUŠ Milevsko

ZUŠ Milevsko uspořádala dne 29.5.2024 výchovný koncert pro MŠ z blízkého okolí. Dětem zahrálo a zazpívalo přibližně 20 muzikantů. Koncert byl interaktivní, děti byly hojně zapojovány společným zpěvem a hudebními hádankami. Za správné odpovědi byly odměněny nálepkami. Děti si poslechly a prohlédly saxofon, klavír, klarinet, akordeon, bicí, pozoun, housle, zobcovou sopránovou flétnu, příčnou flétnu a trubku. Koncert jsme si všichni moc užili.

Foto zde.

Návštěva ZD Bernartice

Od rána se děti nemohly dočkat. Podívaly se do ZD. Velký zážitek je čekal u strojů. Děti byly zvídavé, prohlédly si různé zemědělské stroje, prozkoumaly na co se používají. Ti odvážní vylezli i do kabiny traktorů a zkoušeli si řídit volantem. Pokračovali jsme prohlídkou kravína. Děti si pohladily telátka a odcházely s krásnými zážitky.

Děkujeme zaměstnancům ZD.

Foto zde.

Knihožrouti květen

Tento měsíc oslavila milevská knihovna 110. výročí od založení. Paní lektorka Jitka nám tentokrát přečetla knihy „Jak si vypěstovat jednorožce“ od Rachel Morrisroeové a „Narozeninová kočka“ od české autorky Markéty Vítkové. První kniha je o malé Sáře, která jde vybírat dárek k narozeninám své babičce, která ráda zahradničí. A koupí jí semínka k vypěstování jednorožců. Rozhodne se, že babičku překvapí, a večer tajně semínka vyseje. Kdyby se tak ale řídila návodem! Místo jednoho semínka vysype do hlíny celý pytlík a světě div se! Ráno po domě pobíhá dvacet čtyři třpytivých jednorožců! Kniha „Narozeninová kočka“ dětem zábavnou formou ukazuje, jak si mohou rozumět s nevidomými, a jak jednoduše jim mohou pomáhat. Děda má plnou hlavu starostí. Rád by vymyslel pěkný dárek pro babičku k narozeninám. Je však nevidomý, a tak bude potřebovat pomoc od svých rozpustilých vnoučků… Příští měsíc proběhne poslední setkání s paní lektorkou. Opět v knihovně v Milevsku.

Foto zde.

„Já nic, já muzikant“

 „Já nic, já muzikant“

bylo květnové představení, kdy nás přijel navštívit herec a muzikant Ivan Urbánek.

Nástroje jsou připravené na svých místech a muzikanti nikde ...a to má zaznít zbrusu nová skladba “Karneval zvířat v lese”. Čekací dobu p. Urbánek využil na seznámení s vystavenými nástroji a společné zpívání písniček: „Šel tudy měl dudy“ a „Holka modrooká“. Po zjištění, že hudebníci nedorazí, je hravě nahradily děti. Zahrály si jak na housle, flétnu, tak i na heligon, triangl, činel, ukulele, harmoniku …Seznámily se dudami a trubkou a i s tím, proč orchestr potřebuje dirigenta. Děti se naučily, jak se chovat na koncertě a jak se na něj obléknout.


loučení s předškoláky

Nocování v MŠ

Šestnáct odvážných dětí se sešlo ve čtvrtek 16. května na zahradě školky, aby strávily noc ve společnosti svých spolužáků a paní učitelky Píchové, Staré a Křížové. Děti si nejprve pohrály a zaběhaly na zahradě. K večeři se podával buřt s chlebem. Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám se tentokrát buřty nechystaly na ohni, nýbrž v horkovzdušné fritéze. Po večeři děti sezobly ještě pár křupek a šlo se na čištění zubů. Po ulehnutí si děti poslechly 2 pohádky: Bratříčka čtyřnožku a Emu naopak. Trochu tajemna si užily při luštění hádanek z Knihy bílé paní, plné prosvětlovacích obrázků. Některé děti byly s příchodem tmy trochu nejisté, ale skoro všechny to zvládly. Ve 22 hodin už děti spokojeně oddychovaly.

Foto zde.

BERUŠKY (duben)

Měsíc duben patřil u Berušek zvířátkům. Děti se seznamovaly se zvířaty hospodářskými, exotickými i domácími mazlíčky. Elenka s tatínkem nám přinesli ukázat kudlanku, Samík s rodiči přinesli malé křepelky, děti si je i pohladily. Při vycházkách pozorovaly ovečky, koníka přírodu vůbec. 3. narozeniny oslavila Terezka a čtvrté Elenka. Duben jsme zakončili Čarodějnickým rejem a ohněm s buřty.

Foto zde.

Srdíčkový den v Perníčkovně u Radešínka

Na začátku května nás čekal školkový výlet do Počepic do Perníčkovny u Radešínka. Milé paní perníkářky nás provedly celou výrobou perníků a v závěru si každý mohl nazdobit perníkové srdce pro svou maminku. Perníčkovna je i zážitková herna, ve které se děti  interaktivní formou seznámily s pohádkou O perníkové chaloupce. Moc se nám tam líbilo. Nakonec nás čekalo skotačení na venkovním hřišti s velkou trampolínou.

Foto zde.

Čarodějnický den

Poslední dubnový den v naší školce se tradičně nesl ve znamení čarodějnic. Však se děti celý týden na tento den připravovaly. Kreslily pavoučí sítě, učily se zaklínadla, zpívaly a vyprávěly si pohádky

o čarodějnicích, učily se básničky, vařily lektvary.

V úterý se děti proměnily v malé čaroděje i čarodějky. Hned u vchodu školky je čekal důležitý dopis od nás šesti čarodějnic. Čekalo je několik začarovaných úkolů – skládání čarodějnice, létání na koštěti, házení přísad do lektvaru, prolézání pavoučí sítí a hledání zatoulaných pavouků v pískovišti. Odměnou jim byl opečený buřtík na magickém ohni. To jsme si to užili.

Foto zde.

Sběrný dvůr

Koncem dubna jsme se vydali v rámci Dne Země na exkurzi do Sběrného dvora u nás v Bernarticích. S dětmi jsme si ukázali různé druhy kontejnerů a povídali si o tom, kde se které věci skladují a co všechno se do sběrného dvora můžeme odevzdat. Znovu jsme si připomněli,  jak a proč je důležité třídit odpad. Dozvěděli se také, co se dál s tříděným odpadem dělá a jak se dá ještě znovu použít. 

květen v mš

2. 5. Počepice - výroba perníků

3. 5. Divadlo Makový mužíček

6. 5. Fotografování dětí od 8:30

9. 5. zápis dětí do MŠ

16. 5. Nocování v MŠ spojené s opékáním buřtů

22. 5. Já nic, já muzikant

23. 5. Knihožrouti

29. 5. Výchovný koncert v ZUŠ Milevsko

Foto zde.

O perníkové chaloupce

Každý z nás zná pohádku O perníkové chaloupce. Pan Jiří Reindl z divadla Divoloď nám jí přišel zahrát v jiné, modernější podobě. Jeho pohádka začala houpačkami, kolotoči a stánky s perníky. Děti se od samého začátku zapojily tancem, cvičením i zpěvem. Když začala ta pravá loutková pohádka, ve které v Jeníček s Mařenkou občas napodobovali chování některých dětí, všichni měli celou dobu úsměv na tváři. A jak to v pohádkách bývá, vše dobře dopadlo. Všechny děti i paní učitelky se náramně pobavily a pana Reindla odměnily velkým potleskem. Ještě větší nadšení bylo, když si děti mohly se všemi loutkami a rekvizitami samy pohrát.

Foto zde.

Motýlci – poděkování

Děkujeme manželům Trucovým za sponzorský dar, ze kterého jsme dětem pořídili nové stavebnice.

Den Země v MŠ

Den Země je svátek, který má za cíl připomínat lidem, že nemáme jiný domov. A že bychom o něj tedy měli pečovat. Děti z MŠ Bernartice se 22. dubna 2024 zúčastnily ekologického programu, který se zaměřoval na získání vědomostí souvisejících s péčí o naši přírodu. Třídění odpadu, šetření s vodou, preferování ekologičtějších variant dopravy,… Děti se navíc během vzdělávání pohybovaly na čerstvém vzduchu. Za „záchranu planety“ si děti odnesly malou odměnu.

Foto zde.

ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ V MŠ

Do školky nás přijela navštívit paní Bc. Linda Schaffarz s programem „Zdravé stravování“. 

Nejprve dětem vyprávěla pohádku O skřítku Vítkovi, který si užíval krásy přírody a zdravých věcí. Dobře věděl, že jíst nezdravé potraviny není pro tělo dobré. Jednoho dne ho však liška dokázala přemluvit, aby je ochutnal. Vítek si pak pochutnával na cukrovinkách a sladkých nápojích. A aby toho nebylo málo, liška Vítka přemluvila, aby místo běhání po lese sedl k telefonu a hrál hry. Pohádka nás poučila o tom, že KAMARÁD NENÍ TEN, KTERÝ TĚ UČÍ ŠPATNÉ VĚCI. 

Skřítek Vítek se nám ukázal jako interaktivní pomůcka. Říkal nám básničky o potravinách a nápojích, o tom, co je zdravé a nezdravé, co nám škodí nebo neškodí. Nakonec si každý z dětí sestavil svůj zdravý talíř.

Foto zde.

O zlaté rybce

8.4. jsme si vyjeli s celou školkou do divadla do Tábora. Čekala na nás klasická pohádka o zlaté rybce, která mluví a plní přání, tentokrát v loutkové podobě. Samozřejmě nechyběla nenasytná babka, která chce víc a víc a nakonec nemá nic. Pohádka se všem líbila, pro mnohé děti to byl zase nový zážitek.

Foto zde.

Návštěva předškoláků v 1. třídě

Ve středu 10.4. 2024 navštívili předškoláci 1. třídu. Každého předškoláka si vzal pod svá křídla jeden prvňák. Paní učitelka Nina Bardová dětem nejprve ukázala prstové cvičení, které provádí prvňáci před každou hodinou psaní. Pak si děti ve dvojici předškolák- prvňák vypracovaly pracovní list.

Nejatraktivnější částí programu byla pro děti práce s interaktivní tabulí. Děti si touto zábavnou formou procvičily barvy, tvary, počítání a porovnávání. Předškoláci byli z návštěvy nadšené a už se moc těší až se z nich stanou prvňáci.

Foto zde.

O koblížkovi

V pátek 5. dubna do školky přišly děti z první třídy na návštěvu a zahrály nám pohádku „ O koblížkovi “. Dětem se to moc líbilo, malí herci byli šikovní a měli to krásně nacvičené. Děkujeme dětem a paní učitelce za krásný zážitek.

Foto zde.

BERUŠKY - březen

Březen nás překvapil krásným počasím. Povídali jsme si o jaru, pozorovali na zahrádkách první sněženky a bledule. Také jsme si je vytvořili na nástěnku.  Na Sluníčkový den jsme si všichni oblékli žlutá trička a namalovali si sluníčka. Zaseli jsme si čočku a pšenici. Děti s radostí pozorovaly, jak klíčí a roste. Připomněli jsme si, že na jaře ptáčci hnízdí a něco o jejich životě. Čtvrté narozeniny oslavili Beátka, Samík, Domík a Julinka. Připravovali jsme se na velikonoční koledování (říkanky, dárečky atd.). 

zápis do mš

Dokumenty ke stažení zde.

duben v mš

8. 4. divadlo Tábor - O zlaté rybce

11. 4. Pohádka o skřítkovi Vítkovi - zdravé stravování

19. 4. divadlo Pokažené kouzlo

22. 4. Den Země

25. 4. Projekt Knihožrouti

30. 4. Čarodejnický den

Návštěva předškoláků v 1. třídě

Foto zde.

VELIKONOČNÍ ZAJÍČKOVA STEZKA

Před Velikonocemi se v naší MŠ konala velikonoční zajíčkova stezka, při které děti plnily úkoly. Počasí nám moc nepřálo, ale děti byly moc šikovné, podařilo se jim projít všechny stanoviště a odnést si zaslouženou odměnu.

Foto zde.

VELIKONOČNÍ KERAMIKA

Předvelikonoční čas jsme si s dětmi z Motýlků zpříjemnili výrobou keramiky. Nejdříve jsme hlínu pořádně vyváleli a pak vykrajovali vajíčka a ovečky, které jsme zdobili různými tvary. Když nám p. Stejskalová naše výrobky vypálila v peci, čekalo nás glazování barvičkami. Pro většinu dětí byla práce s hlínou něco nového a všichni byli šikovní. Však se jim jejich díla také moc povedla.

Foto zde.

SLUNÍČKOVÝ DEN PLNÝ ŽLUTÉ

Jaro je tu a s ním i náš tradiční Sluníčkový den, který jsme letos  uspořádali 22. března. Ráno jsme se s Motýlky vítali sluníčkovým úsměvem a naše třída se rozzářila žlutou barvou. Vždyť všechny děti i paní učitelky přišly oblečené ve žlutém oblečení. Tento den má zvláštní význam – je symbolem probouzení přírody a radosti ze slunečních paprsků, které nám vše kolem začínají znovu barvit. Ráno jsme si zahráli hru „Hledej, co je žluté,“ učili se novou jarní básničku, povídali si o znacích jara a temperovými barvami jsme malovali sluníčka. Venku na zahradě si na nás posvítilo i to opravdové sluníčko.

Foto zde.

VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ S RODIČI

V úterý 19.3. proběhlo ve třídě Motýlků velikonoční tvoření, které přineslo radost nejen dětem, ale i rodičům.

U jednotlivých stolků si společně mohli vytvořit velikonoční dekorace – závěsného papírového zajíčka s korálky, zajíčka s krabičkou na vajíčka nebo látkové slepičky a zajíčky, které si děti poctivě vycpaly a rodiče jim je pomohli dozdobit.

Celé odpoledne panovala příjemná nálada a to i možná díky dobrotám, které upekly paní kuchařky a některé maminky. 

Děkujeme všem rodičům i dětem za příjemně strávené odpoledne a budeme se těšit na další setkání.  Věříme, že si svými výtvory  vyzdobíte své domovy a společně si užijete krásné Velikonoce.

Foto zde.

VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ U BERUŠEK

Na 19. dubna se děti velmi těšily. Pozvali jsme rodiče do mateřské školy na velikonoční tvoření. Po spinkání přišli rodiče, babičky i jeden dědeček. Společně s dětmi si vytvořili velikonoční výrobky. Paní kuchařky a některé maminky připravily dobroty, za což jim patří dík. Bylo i kafíčko a čaj. Rychle to uteklo, užili jsme si příjemné odpoledne.

Foto zde.

Plavecká školička

Od prosince do března abslovovali naši předškoláci plavecký kurz. Pomalými krůčky děti získávaly pozitivní vztah k vodě. Plavecký kurz děti moc bavil. Díky tomu si z kurzu plavání odnášejí nové zážitky a užily si také zábavu a legraci. A samozřejmě, získaly i nové plavecké dovednosti, zvýšily svou pohybovou koordinaci a posílily potřebné svalové partie.

Foto zde.

BRUSLÍM, BRUSLÍM PO LEDU

báječně to dovedu..“

I v novém roce se předškoláci věnovali sportu. Každé lednové úterý si vyjeli

na milevský led do školičky bruslení. Zprvu to moc „klouzalo“, ale jak šel

čas, pan trenér Mertl je mnohému naučil. V poslední lekci to šlo skoro

samo. Tentokrát si největší pochvalu zasloužily holčičky, které byly

zdatnější.

Foto zde.

Knihožrouti březen

V březnu k nám opět zavítala paní knihovnice z Milevska s projektem předčtenářské gramotnosti „Knhožrouti“. Tentokrát s sebou přivezla knihu „Svatá Anežka“ od Oldřicha Seluckého. Příběh pojednával o Anežce České a její nekonečné dobrotě, kterou si později vysloužila svatořečení. Březnovou výzvou pro děti je konání dobrých skutků po vzoru Anežky České.

Foto zde.

Velikonoční dílnička u předškoláků

Úterní odpoledne 19. března se neslo ve znamení šikovných ručiček. Do třídy přišli na návštěvu rodiče s dětmi a vyrobili si velikonoční dekorace. Děti kreslily na dřevěné kraslice a zajíčky, malovaly sádrové odlitky a vyzkoušely si i netradiční techniku zdobení vystříhaných zajícíů a vajec za pomoci holící pěny a barevných tuší.

Foto zde.

Lední revue "Shrek na ledě"

Ve středu 20. března se předškoláci spolu s první a druhou třídou vydali na lední revue do Milevska. Na programu byla show "Shrek na ledě". V představení se objevili samozřejmě Shrek s Fionou, Lord Farquaad, Robin Hood, tři prasátka, Sněhurka a trpaslíci nebo třeba kouzelné zrcadlo. Show byla velice zajímavá a divácky atraktivní. Děti si zhruba hodinové představení moc užily a snad moc nezmrzly.

Foto zde.

Sluníčkový den

Pátek 22. března byl v naší školce vyhlášen "Sluníčkový den". Skoro všechny děti se oblékly do žluté barvy, řekli jsme si jarní zaříkávadlo a společnými silami jsme vyrobili obří sluníčko, které teď zdobí a prosvětluje chodbu před naší třídou.

Foto zde.

Čepička a Konvička

Jaro už se blíží a s ním i Velikonoce. Ve  školce jsme si čekání zpříjemnili pohádkou „Jak skřítek málem zaspal jaro“, kterou nám přijelo zahrát divadlo KOS. A o čem to bylo? Skřítkové Čepička a Konvička bydlí každý na svém paloučku. Jenže Čepička je pěkný lenoch, málem zaspal jaro a celý palouček má ještě pod sněhem. Konvička se mu snaží pomoci, aby vše stihli připravit na Velikonoce…

Foto zde.

Motýlci v knihovně

Ve středu 13.3. zavítala třída menších dětí do milevské knihovny. Společně s lektorkou Jitkou si přečetli příběhy o myšce, která hledala kamarády a 

o popleteném chameleonovi. V knihovně si děti mohly nejen pohrát, vybarvit si chameleona, ale dlouhým chameleonským jazykem pochytat mouchy. V knihovně se nám moc líbilo a moc se těšíme na další návštěvu.

Foto zde.

BERUŠKY ( únor)

Únor – měsíc karnevalu a masopustu. Děti vyprávěly zážitky z maškar a karnevalů. Na ten v MŠ se těšily. Se svými maminkami připravily krásné kostými. Ve školce jsme si vyrobili karnevalové brýle. Paní učitelky připravily konfety, balónky, soutěže i malé občerstvení. Děti si karneval užily. V tomto měsíci k nám přišel nový kamarád Vašík a oslavil 3.narozeniny a Natálka 4.narozeniny.

Foto zde.

ŠKOLA LYŽOVÁNÍ

V týdnu od 19. do 23. února vyrazili naši malí sportovci na pětidenní lyžařský kurz na Monínec. Někdo stál na lyžích poprvé, jiní už obstojně zvládali základy lyžování. Každopádně na konci kurzu každý lyžař předvedl rodičům, co se naučil a že toho bylo! I přes nepřízeň počasí si děti kurz užily! 😊

březen v mš

4. 3 a 6. 3. plavání Písek

7. 3. Školička bruslení v Milevsku

8. 3. Návštěva předškoláků v 1. třídě

11. 3. Vyšetření očí

12. 3. Divadlo Jak koza pletla pomlázku

13. 3. Návštěva knihovny v Milevsku

V 8:34 hodin, návrat na oběd

15. 3. Plavání Písek

19. 3. Velikonoční tvoření dětí s rodiči

21. 3. Projekt Knihožrouti

22. 3. Sluníčkový den

25. 3. Velikonoční zajíčková stezka

28. 3. - 1. 4. velikonoční prázdniny

Jarní zdobení školky

Foto zde.

Karneval u Motýlků

Celý týden probíhal ve školce ve znamení masopustního veselí. S dětmi jsme si povídali o lidových tradicích tohoto období, poskládali čepici pro šaška, pomocí ruliček šaškovi vytvořili kadeře, učili se básničku šašek, hledali poztrácené koláče, které jsme následné počítali, rytmizovali apod. V rámci ranního cvičení jsme si zahráli na medvěda, vytvořili si ve školce překážkovou dráhu, cvičili na hudbu apod. Vyvrcholením a zároveň zakončením masopustního veselí byl karneval, na který jsme se všichni moc těšili. Nikdo z dětí na masku nezapomněl. Ve třídě tancoval rytíř, žabička, princezna Elsa, jednorožec, ironmani, Harry Potter, piráti, mořská panna a na pořádek dohlížela policajtka s dobře vycvičeným psíkem Rexíkem. Nechybělo samozřejmě malé občerstvení a ani soutěže, při kterých jsme si procvičili pohybové dovednosti, soustředěnost, pozornost i jemnou motoriku. Nezapomněli jsme ani na dechové cvičení – nafukování balónků, které dělalo téměř všem dětem problémy. Ale nakonec si každý svůj balónek pomaloval a odnesl domů. Karneval jsme si všichni moc užili.

Foto zde.

Knihožrouti únor

Ve středu 14.2. jsme u nás ve třídě opět přivítali paní knihovnici z milevské knihovny, která s sebou přivezla spoustu krásných knih – tentokrát o Arktidě. Paní knihovnice nás seznámila s Podivuhodným příběhem Eskyma Welzla – s jeho polárním dobrodružstvím. S dětmi jsme velmi obdivovali také krásné ilustrace. Potom už nás čekalo listování dalšími knihami, které nás vždy velmi baví.

Těšíme se zase příště!

Foto zde.

Karneval u Včeliček

Jako každý rok v únoru jsme se těšili na karneval, kdy se holky promění například v princezny a kluci v superhrdiny. A ten den konečně nastal. Na děti od rána čekal den plný zábavy a her. Nejprve jsme si udělali přehlídku masek, a pak už nás čekala zábava – soutěžili jsme, tančili jsme, hráli jsme si a spoustu dalšího. Nezapomněli jsme ani na dobré občerstvení.

únor v mš

2. 2. Pololetní prázdniny

7. 2. Návštěva knihovny v Milevsku

14. 2. Projekt Knihožrouti

16. 2. Karneval v MŠ

19. 2. - 23. 2. Lyžování na Monínci

23. 2. Plavání Písek

26. 2. - 3. 3. Jarní prázdniny

Foto zde.

BERUŠKY (leden)

Po vánocích se děti ve školce pochlubily s dárečky od Ježíška – měli jsme hračkový den. Povídali jsme si o zimním období, o zvířátkách, o oblékání při zimních sportech. Na okně máme krmítko, sypeme ptáčkům a děti je s nadšením pozorují. Eliška oslavila 4. narozeniny. Už se těšíme na karneval.

Foto zde.

Bubulík myslivcem

Naší mateřskou školu navštívilo 24.1. divadlo Kos z Českých Budějovic s divadelním představením pohádky „Bubulík myslivcem“.Pohádka pojednávala o hajném Václavovi a jeho ženě Marjánce, kteří spolu žili v hájovně a přáli si mít děťátko. Jednoho dne se hajný Václav vydal mimo domov a u hájovny se objevilo strašidlo, které neumělo strašit, pořád bulelo a bálo se dětí – Bubulík. Marjánka, která se zatím starala o hájovnu, zjistila, že jí zmizel červený šáteček, Václavův myslivecký klobouk a mléko z misky pro kočku. Děti Marjánce řekly, kdo to udělal. Rozhodla se, že si na strašidlo počká, aby jej poznala. Bubulík hajného s Marjánkou dobře znal a měl je rád. Moc rád by se stal myslivcem, ale nevěděl jak. Marjánka zjistila, že Bubulík je vlastně hodné, nešťastné strašidlo, které nikoho nemá, a tak jej vzala do hájovny a naučila ho všemu potřebnému. Bubulík byl velmi učenlivý, vše se naučil, přestal se bát a Marjánka mu začala říkat Bertík. Když se vrátil hajný z cest domů, divil se, jaké překvapení pro něj žena má a byl moc rád, že mají velkého a šikovného synka.                                                            

Foto zde.

Za zvířátky do lesa

Ve středu jsme s dětmi ze třídy Motýlků vyrazili do lesa. Rozhodli jsme se zvířátkům trochu přilepšit, protože zima je pro ně velmi náročná. Musí si včas zajistit dostatek potravy, aby v zimě neměla hlad. Cestou jsme posbírali pár šišek a házeli na cíl, zdolávali překážky, poznávali jehličnaté stromy, poslouchali šumění lesa i zpěv ptáků. Náš cíl byl najít krmelec, kde bychom zvířátkům nechali nějakou dobrotu. Víme, že zvířátka mají ráda mrkev, jablíčka, seno a jiné dobroty. My jsme jim přinesli jablíčka a kaštany, tak snad si pochutnají. Nezapomínáme ani na ptáčky, kterým do krmítka pravidelně sypeme slunečnicová semínka.  A že se jich ke krmítku slétá!! Hlavně sýkorky, ale přiletěla i sojka. 

Foto zde.

Hračkový den ve třídě Motýlků

Ve čtvrtek byl ve školce hračkový den. Děti si mohly donést z domova jednu hračku, kterou dostaly od Ježíška. Tu potom svým kamarádům představily a ukázaly, co všechno dovede. Hračky s námi zůstaly celý den ve třídě, a tak byl prostor si je navzájem půjčit. Ježíšek byl k dětem opravdu štědrý a nadělil jim krásné dárky.

leden v mš

3. 1. MŠ otevřena

11. 1. hračkový den, aneb co jsem dostal(a) od Ježíška

19. 1. divadlo O Trolíkovi

24. 1. divadlo Budulík myslivcem

30. 1. projekt Knihožrouti

Foto zde.

BERUŠKY (prosinec)

Prosinec překvapil sněhovou nadílkou. Děti si užily bobování, stavění sněhuláků a dalších radovánek. Je to měsíc krásných a tajemných zážitků. Školku navštívil Mikuláš se svojí družinou. Děti předvedly krátký program a dostaly za to odměnu. Moc se těšily na Ježíška, jestli přinese stromeček a dárečky, naučily se básničku. Paní učitelky slavnostně vyzdobily třídu, stůl. Na hostinu nám paní kuchařky upekly výborný moučník, za což děkujeme. Stromeček zazářil, dárečků byla spousta. Také jsme do školky pozvali rodiče na vánoční tvoření. Děti se na to moc těšily. Maminky přinesly dobrůtky, paní kuchařky upekly buchty. Děti si to s rodiči hezky užily, vytvořily si drobné výrobky. Naše díky patří p. kuchařkám, maminkám i paní Marušce z květinky za sponzorský dar. Krásné vánoce, hodně zdraví a šťastný nový rok přejí učitelky Alča a Eva. 

Vánoční nadílka motýlci

Foto zde.

VÁNOČNÍ TVOŘENÍ DĚTÍ S RODIČI

14. 12. jsme se sešli s rodiči a jejich dětmi ve třídě Motýlků k vánočnímu tvoření. Naším přáním bylo za krásné vánoční atmosféry společně vyrobit třeba andílky ze skleniček, sněhuláky a stromečky z látek, papírové ozdoby... Ochutnali jsme také dobroty, které připravili nejen rodiče, ale i paní kuchařky. Tvoření se všem podařilo a každý si odnesl domů krásnou dekoraci.

Přejeme krásné Vánoce i ve vašich domovech. Rozzářená dětská očička a radost ve tvářích to jsou ty kouzelné Vánoce.


Foto zde.

PŘIŠLO K NÁM DIVADLO

…a nebylo z daleka. Prvňáčci ze školy, přišli zahrát dětem do školky pohádku Boudo, budko. Všichni jsme byli překvapeni, jak jsou naši kamarádi šikovní. 

Děkujeme dětem i paní učitelkám, které vše s nimi nacvičili a těšíme se třeba na nějakou další pohádku.

Foto zde.

Prosincoví knihožrouti u včeliček

I před Vánoci nás navštívila paní knihovnice Kortanová s projektem "Knihožrouti". Tentokrát dětem přečetla knihu "Oslík a vánoční andělíček" od Otfrieda Preusslera. Oslík se jednoho rána probudí a zjistí, že maminka je pryč! Naštěstí nezůstane dlouho sám. Navštíví ho andělíček, který o mamince ví – je u jesliček, kde se v noci narodilo Jezulátko. Oslík s andělíčkem se společně vydají do betlémské stáje a pozvou každého, koho potkají, aby se k nim připojil. Děti, ovčák s ovečkami, pekař s pekařkou a pekaříkem, párkařka a dokonce i policejní strážmistr se k nim přidají a společně prožijí u jesliček vánoční zázrak. 

Foto zde.

Vánoční nadílka u Motýlků

„Štědrej večer nastal, 

štědrej večer nastal……

Na opravdový Štědrý večer si budeme muset ještě pár dní počkat, ale ve školce dlouho očekávaný „Štědrý večer“ už nadešel. Děti se na něj moc těšily. „Přijde za námi Ježíšek do školky?“ „Přinese nám dárky?“ „Kolik jich bude?“ Tolik otázek se honilo v dětských hlavičkách. 

Už od rána jsme nasávali vánoční atmosféru. Ozdobený stromeček a pod ním dárky od Ježíška zdobil třídu, zněly koledy, stoly se plnily perníčky a ovocem, nechyběla ani sváteční svačina, kterou nám připravily paní kuchařky, a samozřejmě rozzářená dětská očička. To všechno patřilo k úterní vánoční nadílce. Po krátkém společném povídání o vánočních zvycích a tradicích, zpěvu koled, následovalo dlouho očekávané rozbalování dárků. Každý si pod stromečkem něco našel a každý si odnesl i dárek domů.

 „Ježíšku, děkujeme!“

Vánoce jsou svátky klidu a pohody, proto i my se připojujeme s přáním klidných a pohodových vánočních svátků a do nového roku přejeme hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a lásky. 

 

  Učitelky ze třídy Motýlků


Foto zde.

„Čertí kluci, čertí holky“

Hlavním cílem krátkodobého projektu „Čertí kluci, čertí holky“ ve třídě Motýlků bylo ukázat a představit dětem čerta jako rošťáka, který je jim v mnohém podobný a zároveň děti zbavit strachu a obav (nebo je alespoň zmírnit) prostřednictvím her, aktivit a činností, které byly dětem příjemné. 

Společně s dětmi jsme si vytvořili čerty v životní velikosti, dbalší čerty jsme vyrobili z papírových pytlíků a jiné udělali technikou koláže. Kreslili jsme Mikuláše a čerta podle grafomotorické básničky, hledali rozdíly mezi čertími holkami, porovnávali povahové vlastnosti i vzhled čerta a Mikuláše. Zahráli jsme si na brblavého čerta, čertí honičku, postavili čertí překážkovou dráhu, naučili se básničky s pohybem a písničku „Čertí tanec“. Zatancovali si na hudbu Čertoviny a Bu bu bu. V logopedických chvilkách jsme prováděli dechová a artikulační cvičení i gymnastiku mluvidel - mluvili jsme čertí řečí. Rozvíjeli jsme předmatematické dovednosti - počítali uhlíky i srovnávali řetězy podle délky, rozvíjeli také předčtenářské dovednosti - četli jsme si příběhy O Mikulášovi. Vyprávěli si o lidových tradicích a zvycích – Sv. Barbora, příchod čertů jednou za rok z pekla na svět, o jejich andělském doprovodu a mikulášské nadílce.

Závěr projektu patřil návštěvě Mikuláše, andělů a čertů ve třídě.


Foto zde.

Ježíšek štědře naděloval u Včeliček

Ve školce nastal štědrý den již 12. prosince. Děti si téměř samy nachystaly slavnostní tabuli, posvačily vynikající buchtu od paní kuchařek a cukroví od rodičů. Jako poděkování došly zazpívat do školní kuchyně koledu „Štědrej večer nastal“. Při návratu do třídy jsme zaslechli zvoneček, to zrovna Ježíšek odlétal…a pod naším stromečkem už děti našly dárky. Zbytek dopoledne se pak těšily z nových dárků a došlo i na vánoční tradice- např. holčičky zkoušely, jestli se náhodou některá z nich příští rok nevdá.

Foto zde.

Betlémský příběh 

K Vánocům neodmyslitelně patří pohádky, a tak do naší školky zavítala 11. prosince divadelní společnost Zvoneček s představením „Betlémský příběh“. Loutkoherci zahráli kouzelný vánoční příběh, ve kterém zaznělo mnoho známých koled, a který vypráví o pouti Marie, Josefa a o narození Ježíška. Děti si po představení mohly s loutkami pohrát. 

Foto zde.

Mikulášská u Včeliček

„Ten, ten, ten, ten, ten nebo ten, kdo je líný, toho z pekla vyženem.“  

V úterý 5.12. do třídy Včeliček zavítal Mikuláš se svou družinou. Děti se bály jen malinko, překonaly svůj strach a předvedly Mikulášovi, andělům i čertům básničku i taneček, co se naučily. 

Foto zde.

Vánoční cukroví u Včeliček

Vánoce se blíží a včeličky mají plné ruce práce. Včelky rodičům upekly ve školní cvičné kuchyni pohoštění na vánoční tvoření. Děti vyrobily klasická linecká kolečka. Používaly také razítka namočená do kakaa, a tak vznikly i netradičně dekorované kousky. Rodiče budou moci ochutnat také včeličkové perníčky.

Foto zde.

Keramická dílna u Včeliček

I letošní rok vyráběly děti ze třídy Včeliček keramické dekorace na vánoční stůl i stromek. Děti si vytvořily krásné svícny, kapříky, sněhuláky, baňky, hvězdičky, zvonečky a andělíčky. K vidění ve fotogalerii.

Foto zde.

Motýlci dovádějí na sněhu

Konečně napadl sníh! Vybaveni teplým oblečením a boby jsme vyrazili na kopec. Panečku, to to svištělo. Ani mráz nám nevadil, ba naopak, krásně nám namaloval tváře. I další dny jsme si sněhu užívali. Tentokrát jsme na zahradě vařili ze sněhu, obtiskovali jsme naše těla do sněhu a vytvářeli andělíčky i postavili školku plnou sněhuláků.  A který sněhulák byl nejhezčí? Zkuste hádat. 

Foto zde.

Mikulášská

„Kde se vzal, tu se vzal, Mikuláš za dveřmi stál.

A s ním čertí rodina, nadílka u Motýlků začíná…“

My máme ale hodné děti, proto u nás čerti neměli moc práce. A ti, co jsou trošku zlobiví, slíbili Mikulášovi, že se polepší. Když pak děti předvedly, co se všechno pro ně naučili, hodní andělé je obdarovali nadílkou.Foto zde.

Vánoce, Vánoce přicházejí…

I v letošním roce se třída Motýlků připravovala na nejkrásnější svátky v roce – Vánoce. Děti psaly svá přání Ježíškovi, vyráběly drobné dárečky, které si potom odnesou domů, pekly perníčky.

S dětmi jsme z keramické hlíny vyráběli ozdoby na stromeček, zápichy do květináče, které jsme po vypálení glazovali.

Ve školní kuchyňce jsme rozvalovali těsto a vykrajovali perníčky. Vůně perníčků zaplavila celou školu. Ještě zbývá perníčky nazdobit a Vánoce mohou přijít.


Prosinec v MŠ

5. 12. Mikulášská nadílka

11. 12. divadlo Betlémský příběh

12. 12. vánoční nadílka

13. 12. vánoční tvoření dětí s rodiči

14. 12. vánoční tvoření dětí s rodiči 

13. 12. projekt Knihožrouti

22. 12. - 2. 1. 2024 vánoční prázdniny - MŠ uzavřena

Foto zde.

berušky listopad

Listopad nám přinesl krásné počasí, barevnou přírodu pro pozorování. Při vycházkách si všímáme všeho nového. Využívali jsme pro tvoření přírodní materiály. Experimentovali jsme s barvami, zapouštěli, otiskovali, malovali prsty i štětcem. Procvičovali jsme stříhání, barvy, cvičení s hudbou i obratnost na nářadí. 3. narozeniny oslavila Anička a Maxík. Poslední listopadový den přinesl dětem velkou radost – zimu a sníh.

Foto zde.

Motýlci v teraristice

20.11. jsme se vypravili s dětmi ze třídy Motýlků linkovým autobusem do Milevska, kde jsme navštívili teraristiku. Pan Brčák už na nás čekal a s ním i jeho „mazlíčci“ – želvy, ještěři, kajmani, leguáni, varani a hadi. Děti si mohly zvířata nejen prohlédnout, ale dokonce je i nakrmit. Želvy si pochutnaly na křehkém salátu, varan skvrnitý zase spořádal dvě ryby a leguáni a hadi kousky hovězího masa. Ovšem největší zážitek na děti teprve čekal. To, když pan Brčák umožnil dětem „pochovat si“ některé jeho mazlíčky. Děti zjistily, že varan má kůži hrubší než leguán, že had není slizký a že krunýř želvy je opravdu pevný. Některé děti se zpočátku trochu bály, ale strach brzy ustoupil. Ostatně, můžete se přesvědčit na fotkách.

Knihožrouti listopad

Ve čtvrtek 23.11.2023 k nám do Včeliček přijela paní knihovnice z milevské knihovny a pokračovali jsme v našem projektu. Přečetli jsme si knihu Díky – a seznámili jsme se tak s krásným příběhem o přátelství v jednom sousedství. Příběh byl velmi zajímavý a plný legračních ale i napínavých momentů.

Paní knihovnice nám přivezla ještě spoustu dalších knih na prohlížení.

Těšíme se zase na příště! 

Foto zde.

Strašidelný les 

Jednou v roce (2.11.) se v lese za Bernarticemi probudila místní strašidla ze třídy včeliček. Zahrála si pár pohybových her a postrašila lesní skřítky, kance, veverky, řidiče a kolemjdoucí, paní učitelky a nakonec i naše paní kuchařky. Strašidýlka si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

listopad v MŠ

2. 11. Logopedická depistáž

3. 11. Divadlo Vrbová víla

8. 11. Vánoční fotografování

14. 11. Screening školní zralosti

20. 11. Návštěva teraristiky v Milevsku

23. 11. Projekt Knihožrouti

Vánoční a zimní zdobení školky

Všechny fotky zde.

Foto zde.

BERUŠKY (říjen)

V říjnu jsme si u Berušek připomínali typické podzimní lidské aktivity. Sklizeň ovoce a zeleniny, dobývání brambor, úklid zahrádek, pouštění draků. Nové děti se začleňují mezi ostatní a hledají si kamarády. Honzík oslavil 4. narozeniny. Navštívili jsme knihovnu v Bernarticích, paní Sušerová dětem přečetla pohádku a děti si prohlédly knihy. Už se těšíme na vánoční čtení.

Foto zde.

Divadlo „UDATNÝ MATYÁŠ“

23. října naší školku navštívili divadelníci s představením „Udatný Matyáš“. Hráli živí herci, představení se dětem líbilo. Ponaučením v této pohádce bylo „Když chce být někdo statečný, může statečnost projevit v běžném životě a nemusí kvůli tomu bojovat ve válce“.

Foto zde.

PODZIMNÍ TVOŘENÍ

Podzim vešel do dveří, listí žloutne, den se krátí…a my ve školce jsme chtěli navázat na loňskou podařenou akci Tvoření rodičů s dětmi, na naší zahradě.

 I přesto, že počasí nebylo úplně ideální, nikoho to neodradilo. Sešli jsme se v hojném počtu, abychom se na chvilku zastavili v každodenním shonu a odreagovali se při našem tvoření.  Každý přinesl spousty přírodních materiálů ke tvoření a hlavně skvělé nápady. S velkým nadšením vznikaly výrobky z dýní, šípků. kůry, mechu, šišek…Při úspěšném vyrábění se všichni mohli občerstvit opečenými buřty, horkými i studenými nápoji, které jako sponzorský dar věnovala p. Martina Buriánková. 

Výsledky našeho tvoření může každý vidět před mateřskou školou a na naší zahradě. Děkujeme všem za účast a příjemnou atmosféru. Rádi bychom, aby se tato skvělá akce stala naší tradicí.

Foto zde.

Motýlci ve školní knihovně

„S knížkou můžeš do pohádky, 

kolem světa, zase zpátky….“

Víme, že je velmi důležité podporovat děti v dovednostech, které předcházejí čtení. Proto velkou pozornost věnujeme práci s knihou, rozvíjení fantazie u dětí, myšlení, řeči i komunikačním dovednostem. „Nádherné úterý“ je sice název knihy od Daisy Mrázkové, ale i my jsme prožili nádherné úterý. Navštívili jsme školní knihovnu. Zjistili jsme, že v knihovně jsou knihy řazeny nejen abecedně podle písmen, ale pro nás „mrňousky“ jsou písmena doplněna i obrázkem. Dozvěděli jsme se, že si knihy můžeme prolistovat v klidu přímo v knihovně ale také, že si je můžeme půjčit i do školky. A to jsme i udělali. Do postýlek nás teď každý den doprovází čmeláček, tesařík a holčička Květuška. 

Foto zde.

Bramborový týden u Motýlků

 V rámci krátkodobého projektu bramborový týden jsme si s dětmi povídali, jak se brambory pěstují, skladují nebo co se z nich připravuje.  S dětmi jsme si vyrobili „ježčí školku“, pro maminky pomocí bramborových tiskátek připravili tu nejkrásnější látku na šaty, cvičili s bramborovou básničkou, naučili se písničku, řadili brambory podle velikosti a všechny je pak spočítali. Ale to největší překvapení na nás teprve čekalo. Návštěva školní kuchyňky! Vybaveni potřebnými ingrediencemi a nadšením jsme vyrazili vstříc našemu kuchařskému umění. Škrábali, strouhali, míchali jsme a smažili, abychom na konci ochutnali pokrm – bramboráky. Byla to taková dobrota, že opravdu nic nezbylo. 

Foto zde.

Lístečkový týden u Motýlků

„Zlatá, žlutá, červená,

tyhle barvy listí má….“

V rámci našeho dalšího krátkodobého projektu jsme si s dětmi hráli a tvořili z listí. Zrakem jsme pozorovali jeho barevnost, tvary, velikost, hmatem zase strukturu, povrch. Dozvěděli jsme se, že listí je pro mnohé živočichy místem pro zimní odpočinek. Na zahradě jsme z listí vykouzlili krásné podzimní skřítky, na hřišti zase vytvořili dlouhatánskou housenku a ve třídě barevné podzimní stromy. Někteří z nás měli sice barvu i na tričku, ale výsledek byl nádherný. 


Foto zde.

Bramborový týden u včeliček

Naše děti dobře ví, že bez práce nejsou koláče. Abychom si o bramborách jenom nepovídali, rozhodli jsme se, že si s nimi pohrajeme, zacvičíme, provedeme s nimi pokusy a nakonec je sníme. U dětí zvítězil recept na domácí chipsy. Děti si brambory s malou dopomocí oškrábaly, omyly a nakrájely na plátky. Pomocí horkovzdušné fritézy jsme vykouzlili zdravější alternativu této oblíbené pochoutky. 

Foto zde.

Knihoužrouti říjen

Ve středu 18.10. jsme přivítali návštěvu z milevské knihovny. Paní knihovnice přivezla spoustu krásných knih týkajících se cestování. Přečetli jsme si knihu od českého autora Jiřího Žáčka Velryba a pruhované tričko o malém klukovi Pepíkovi, kterému velryba vzala tričko a při honičce za ní obeplul celý svět. Kniha děti nadchla a těšíme se na příští setkání.     

Foto zde.

VČELIČKY A MOTÝLCI NA VÝLOVU

Stejně jako spadané listí, patří k podzimu vypouštění rybníků a výlov kaprů. I tento rok byl vypuštěn bernartický rybník Pilný.  Třídy Motýlků a Včeliček nemohly u výlovu chybět.

V pátek dopoledne jsme se vydali na cestu. V rybníku už pracovali rybáři oblečeni v gumových pláštích a vysokých holinkách. Z roztažených sítí vytahovali spousty ryb a plnili jimi kádě nákladního auta. To byla podívaná. 

Jednoho megakapra nám hodný pan rybář ukázal z blízka. Byl mokrý, studený, slizký a hlavně, byl obrovský a vážil asi 13 kg. Otvíral na nás tlamičku a tak jsme zjistili, že vlastně nemá žádné zuby. Do školky jsem se vrátili spokojeni, se sluníčkem nad hlavou a plni dojmů z dalšího zážitku.


nová pravidla školného

Dochází ke změně platby školného v mateřské škole. Platba se bude nyní strhávat zpětně. To znamená, že v  listopadu se strhne platba za říjen, v prosinci za listopad a tak dále. 


říjen v mš

16. 10. - 19. 10. Bramborový den

18. 10. Projekt Knihožrouti

20. 10. Divadlo Udatný Matyáš

24. 10. Logopedická depistáž

Návštěva místní knihovny v Bernarticích

Dopolední návštěva školní knihovny

Výlov rybníka Pilný 2. a 3. oddělení

Podzimní halloweenské tvoření dětí a rodičů

26. 10. - 27. 10. podzimní prázdniny

Foto zde.

berušky září 2023

Září u Berušek, probíhalo v duchu adaptace dětí na nové prostředí v MŠ. Děti si musí zvyknout, že nejsou středem pozornosti, musí se naučit celé řadě sociálních dovedností, které jsou pro pobyt v sociální skupině nezbytné.

Foto zde.

Opékání buřtů

Počasí nám přálo, a tak jsme v rámci dopoledního programu s dětmi vyrazili ve středu 27.9. na školní zahradu s buřty, klacky a opékacími vidlicemi. Naše paní vedoucí učitelka Jana Gdovinová rozdělala oheň a už nám nebránilo nic v opékání špekáčků. Netradiční svačinka všem chutnala a byl to pro děti další hezký školkový zážitek.

Trpaslíčkovo tajemství

Třídy Včeliček a Motýlků navštívily 21.9. loutkový sál v Domě kultury v Milevsku. Milevští loutkaři si pro děti nachystali loutkovou pohádku Trpaslíčkovo tajemství. Děti pohádkou provedl zahradní trpaslíček. O zábavu se dětem také postaral tvrdohlavý pan král, nešťastně zamilovaná princezna Lenka, odvážný zahradník Ondra, zlý princ Fridolín a čerti v čele s Luciferem. Děti si zazpívaly s loutkami, naučily se nové říkanky a hlavně držely palce hlavním hrdinům.   

Foto zde. 

Čas jablíčkové vůně

Když předškoláky honí mlsná, není nic jednoduššího, než si upéct štrúdl. Ve středu 20.9. jsme vyrazili do školní cvičné kuchyně. Prohlédli jsme si nové prostředí, seznámili jsme se s pravidly, jak se máme zde chovat a pustili jsme se do práce. Všichni se u všeho vystřídali. Loupali jsme jablka, strouhali, sladili, balili. Nezapomněli jsme ani na spolužačku s alergií na ořechy a upekli jsme dvě verze voňavé dobroty. Potom jsme společnými silami po sobě uklidili pracovní plochu. Děti si pečení moc užily a na štrúdlu si moc pochutnaly. 

Foto zde.

Předškoláci knihožrouti

Z předškoláků budou knihožrouti! Dne 25. 9. jsme vyrazili na úvodní setkání s lektorkou předčtenářské gramotnosti Jitkou Kortanovou do knihovny Milevsko. Na programu bylo seznámení s prostory knihovny, s tím, jak to v knihovně chodí, k čemu knihovna slouží. Pak dětem paní lektorka přečetla knihu „V knihovně je lev“ 

- vtipný příběh o tom, že porušení výpůjčního řádu nemusí být vždy na škodu.

Děti si na závěr vyzkoušely práci knihovníka. Razítkovaly vyřazené knihy. Po návratu do školky si děti lva knihomola namalovaly.


Foto zde.

Klokánkový den – 15. září

Přípravy se ujaly předškolní děti ze třídy Včeliček. S paní učitelkami připravily zábavnou dráhu pro menší kamarády ze třídy Berušek a Motýlků.

Pro děti to byla nová, zajímavá zkušenost. Vyzkoušely si různé pohybové aktivity a hezky si tak užily dopoledne.

Děkujeme Včeličkám a paní učitelkám a těšíme se na příště.

září v mš

Seznamování dětí s novým prostředím školky a školy, s kamarády

6. 9. Schůzka s rodiči + den otevřených dveří

15. 9. Klokánkový den

21. 9. Divadlo Milevsko - Trpasličí tajemství

25. 9. Projekt Knihožrouti

Opékání buřtů na školkovské zahradě